LARENJİT


Bu makalemizde Larenjit nedir, Larenjit hastalığı, Larenjit belirtileri, Larenjit nedenleri, Larenjit tedavisi gibi konuları ele alacağız.

Gırtlak, boğazın arka bölümünü soluk borusuna bağlar. Ses telleri gırtlak içerisinde bulunurlar. Gırtlakların iltihaplanmasına larenjit adı verilir ve gırtlakta çok sık rastlanan bir durumdur.

 

Larenjit Belirtileri

 

1-Kısık ses.

2-Boğazda gıdıklanma ve boğazda kuruluk.

3-Sürekli boğazı temizleme ihtiyacı.

 

Akut(yeni olan) ve kronik olmak üzere iki tip larenjit vardır. Kronik(yerleşmiş) larenjit fazla içki veya sigaradan. sürekli tahriş yüzünden de olabilir.  Akut larenjit belirtileri oldukça hızlı ortaya çıkar ve 2-3 gün içinde daha da kötüleşir. Larenjit genellikle 1 hafta içinde geçer. Akut nezleli larenjit gibi sık görülen basit gırtlak iltihabında ses kısıklığı yaygındır; ses tellerinin ciddi bir biçim­de etkilendiği bazı olgularda ses bütü­nüyle yitirilebilir . Hasta boğazı­nın derinliklerinde güçlü bir yanma ve kuruma duyumsar. Boğazmda yabancı bir cisim varmış duygusuna kapılır ve boğazındaki gıcığı temizlemeye çalı­şır. Önemli bir belirti de kuru, rahatsız­lık verici bir öksürüktür; hasta bir süre sonra balgam çıkarmaya başlar.

 

Larenjit Tedavisi

 

Akut larenjit genellikle 1 hafta içinde iyileşir. Bu süreyi kısaltmak için sigara içmemek veya içilen ortamda bulunmamak, bol bol sıvı tüketmek ve sesi dinlendirmek gerekir. Kronik larenjitte asıl neden ortaya çıkarılmalıdır. Sigara içiyorsanız derhal bırakın. Ve sonrasında hekiminizin vereceği ilaçları düzenli bir şekilde kullanın.


DİĞER HASTALIKLARIMIZ İLE İLGİLİ MAKALELER İÇİN TIKLAYINIZ
İLGİLİ MAKALELER
BENZER KONULARI SİTE İÇİNDE ARAYIN
  • SİTE İÇİ ARAMA
  • Kariyerdersleri.com
  • KATEGORİLER
  • HAKKIMIZDA
#evdekaltürkiye Kendimiz ve sevdiklerimizin sağlığı için gerekmedikçe sokağa çıkmayalım, duyarlı olalım. #evdekaltürkiye
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR