RAHİM AĞZI KANSERİ


Bu makalemizde rahim ağzı kanseri tedavisi, rahim ağzı kanseri neden olur, rahim ağzı kanseri nedenleri, rahim ağzı kanseri evreleri, rahim ağzı kanseri belirtileri gibi konuları ele alacağız.

Kadın rahmi gövde ve rahim ağzı kısımlarından oluşur. Rahim ağzı kanseri jinekolojik kanserler içinde 2. sıklıkta görülen kanserdir.Rahim ağzı rahmin doğum sırasında genişleyerek bebeğin çıkmasını sağlayan kısmıdır. Bu kısmı oluşturan hücrelerin anarmal bölünmesi ve üremesi sonucunda rahim ağzı kanseri oluşur. Ortalama görülme yaşı 45 dir. Rahim ağzı kanseri nde erken dönemde teşhis edilebilen vakaların %95’inden fazlası iyileşebildiğinden erken teşhis ve tedavi çok önemlidir.

 

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri

 

Cinsel temas sırasında kanama(kızlık zarının yırtıldığı ilk birleşme hariç) veya ağrı, anormal vajinal akıntı veya kanama, bel ve kasık ağrıları en sık görülen belirtileridir.

 

Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi

 

Erken evre kanserlerin tedavisinde sadece rahim ağzı veya rahmin alınması ile başarılı sonuç elde edilirken, ilerlemiş kanserlerde büyük ameliyatlar ve bunlara ek olarak radyoterapi  gerekir. Yani rahim ağzı kanseri tedavisinde , erken evrelerde ameliyat, ileri aşamalarda kemoterapi ve radyoterapi yapılır.


DİĞER HASTALIKLARIMIZ İLE İLGİLİ MAKALELER İÇİN TIKLAYINIZ
İLGİLİ MAKALELER
BENZER KONULARI SİTE İÇİNDE ARAYIN
  • SİTE İÇİ ARAMA
  • Kariyerdersleri.com
  • KATEGORİLER
  • HAKKIMIZDA
#evdekaltürkiye Kendimiz ve sevdiklerimizin sağlığı için gerekmedikçe sokağa çıkmayalım, duyarlı olalım. #evdekaltürkiye
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR